Round 2 Sunset and moonlight *results added

Our course was a hilly one! U10s and U12s enjoyed a course that took them in the top woods. New sections took seniors twice into the lower woods where it was getting REALLY dark by the end and the course was taken down in the moonlight.

We’re getting lots of really good feedback on the FB which we are taking into account. One thing to mention is punctures: The world is not flat and it’s not covered in kitty-litter. MTB racing sometimes needs heavier weight kit than you would run for fastest speeds. As they say; “To finish first, first you must finish.” 20170510_201550[1]

Did the sun get in your eyes on the climb to the line?-)

Bloggings on the u10 and u12 round 2 race by Phil Au;-

It was a glorious, sunny evening on the first Wednesday of Beastway 2017.  There was a lovely, relaxed atmosphere with everyone enjoying the moment.  The course for the U10s and U12s was fast and technical and looped around the front and back of the clubhouse before going into the forest and the brick fields.  There was a short, steep climb up to the entrance to the brick fields, which most of the riders ran up pushing their bikes.  The turnout was good with 12 riders in the U10s and 7 riders in the U12s.

Congratulations to Ethan Leslie (LVYCC) for winning the U10 race and Samuel Leslie (LVYCC) for winning the U12 race.  Special mention to Rebecca Gardiner (LVYCC) who had a nasty fall at the start but who got back on and pushed hard to finish 7th overall.

U10 top 3 places

  1. Ethan Leslie (LVYCC); 2. Isabel Nyman (LVYCC); 3. Lochlan Dyer (LVYCC)

U12 top 3 places

1.Samuel Leslie (LVYCC); 2. Joseph Prashner (High Beach Youth Cycling Club); 3. Owen Kreisky (LVYCC)

Full provisional results;-

Beastway Round 2-Senior Race
May 10, 2017   REVISED 13 MAY 2017
Senior (Men)

Pos    Bib    Last Name    First Name    Team    Category    Gender    Time    Gap    Lap 1    Lap 2    Lap 3    Lap 4
1    202    PEAKE    Joe    CC London    XOM    Men    1:10:04        14:07    13:49    13:45    13:54
2    201    DENNIS    Jonathan    Kibosh    XOM    Men    1:12:28    2’25”    14:41    14:04    14:23    14:32
3    321    FLURY    James    Richardson Trek RT    SOM    Men    1:12:45    2’42”    14:44    14:13    14:27    14:31
4    212    MOESLI    Edward        XOM    Men    1:13:43    3’39”    15:48    14:30    14:10    14:27
5    405    WEBBER    Matthew    Hackney GT    VEM    Men    1:14:55    4’52”    15:59    14:12    14:28    14:53
6    422    FRASER    Ed    PB Cycle Coaching Racing Team    VEM    Men    1:14:57    4’54”    16:02    14:18    14:33    14:54
7    317    PANAYIOTOU    Chris    Fruit 4 London    SOM    Men    1:14:58    4’54”    15:49    14:32    14:37    14:59
8    415    MOONEY    Mike    Hub Vélo    VEM    Men    1:15:05    5’02”    16:18    14:35    14:33    14:48
9    429    SIMCOCK    Greg    Team Corley Cycles    VEM    Men    1:16:04    6’01”    16:23    14:58    14:46    14:57
10    324    LINTON    William    Sunday Echappee    SOM    Men    1:17:11    7’07”    15:09    15:44    15:07    15:26
11    428    JONES    Russell    Hackney GT    VEM    Men    1:17:28    7’24”    16:16    14:58    15:10    15:23
12    404    SIMON    Javier        VEM    Men    1:17:58    7’55”    17:08    15:15    15:10    15:15
13    311    SNOWBALL    Andrew    VC Londres    SOM    Men    1:19:17    9’14”    16:02    15:37    15:32    15:43
14    430    CURZON    Jack    London Phoenix CC    VEM    Men    1:20:56    10’52”    16:26    15:11    15:46    16:27
15    501    PHILLIPS    Sam    WDMBC/Specialized Ruislip    VGM    Men    1:21:52    11’48”    18:16    15:59    15:43    15:57
16    325    HEMING    Chris    East London Velo    SOM    Men    1:21:58    11’54”    17:28    15:56    15:39    16:13
17    412    CARTER    Kevin    Hackney GT    VEM    Men    1:22:38    12’35”    17:29    15:57    16:22    16:12
18    523    BACKES    Martin    Biketrax Wanstead    VGM    Men    1:23:27    13’24”    18:06    16:07    16:05    16:27
19    407    HOLLAND    Bryan    North Road CC    VEM    Men    1:23:57    13’54”    17:29    16:12    16:30    16:53
20    518    HUDSON    Paul    Sprockets Cycle Club    VGM    Men    1:24:03    14’00”    18:11    16:16    16:11    16:41
21    521    CODRINGTON    Charlie    Dulwich Paragon CC    VGM    Men    1:24:08    14’04”    18:08    15:44    16:03    16:26
22    420    JAGO    Neil        VEM    Men    1:25:06    15’03”    17:26    16:28    16:37    17:00
23    319    LONG    James    Chelmer CC    SOM    Men    1:25:10    15’07”    17:10    16:37    16:35    17:30
24    427    MALONE    James    Dulwich Paragon CC    VEM    Men    1:27:20    17’16”    18:28    16:52    17:08    17:05
25    519    LAWRENCE    Mike    HKR XC Team    VGM    Men    1:27:20    17’16”    18:28    16:52    17:08    17:05
26    426    CALVERT    Mark    Team Trident    VEM    Men    1:04:54    -1 lap    17:10    15:38    15:50    16:17
27    322    KEARSE    Will    Sussed Out / Mondraker UK    SOM    Men    1:08:49    -1 lap    17:05    16:40    16:58    18:06
28    401    HANKS    Stephen    London Phoenix CC    VEM    Men    1:10:07    -1 lap    18:09    17:13    17:05    17:39
29    309    SPURRIER    Benedict    ViCiOUS VELO    SOM    Men    1:10:24    -1 lap    15:55    18:00    19:16    17:13
30    213    HAMPSHIRE    James        XOM    Men    1:11:35    -1 lap    18:38    18:10    17:13    17:33
31    520    FLURY    Roger    ViCiOUS VELO    VGM    Men    1:11:58    -1 lap    18:38    17:28    17:41    18:11
32    522    MAHON    Stephen    East London Velo    VGM    Men    1:12:11    -1 lap    17:21    15:39    16:31    22:39
33    418    STEPHENSON    Ben        VEM    Men    1:12:25    -1 lap    18:37    18:26    17:14    18:08
34    516    JEWELL    Roger    CC London    VGM    Men    1:13:29    -1 lap    19:42    17:41    17:49    18:16
35    424    HILL    James    East London Velo    VEM    Men    1:14:09    -1 lap    18:54    18:12    18:07    18:56
36    318    GODFREY    Duncan    Team Trident    SOM    Men    1:17:35    -1 lap    18:41    19:00    19:33    20:22
37    431    WARD    Gary    Spray Effex    VEM    Men    1:17:45    -1 lap    19:53    19:02    18:33    20:18
38    508    BROWN    Stephen    Team Darenth    VGM    Men    1:18:20    -1 lap    20:13    19:12    19:28    19:28
39    402    MCMAHON    John        VEM    Men    1:19:07    -1 lap    20:46    19:20    19:30    19:30
40    512    GIBBS    Mick        VGM    Men    1:19:30    -1 lap    20:28    19:47    19:28    19:47
41    327    WHARTON    Dexter        SOM    Men    1:23:10    -1 lap    19:31    18:50    19:16    25:34
42    502    SMITH    Gary    Lee Valley Velo    VGM    Men    1:23:16    -1 lap    22:22    19:57    19:59    20:58
43    601    WHALLEY    Terry    Ford Cycling Club    VSM    Men    1:26:16    -1 lap    22:57    21:00    20:37    21:41
44    315    MARI-THOMPSON    Alvaro    Dulwich Paragon CC    SOM    Men    54:27    -2 laps    18:07    17:48    18:31
45    514    LEWEY    Richard    Crystal Palace Triathletes    VGM    Men    55:45    -2 laps    19:53    18:22    17:30
46    504    WATKINSON    David    Army Cycling Union    VGM    Men    59:26    -2 laps    20:14    20:17    18:55
47    306    HYATT    Michael    Epping Forest MTB    SOM    Men    1:01:26    -2 laps    19:41    18:53    22:51
48    612    DOUGLAS    Peter    Finsbury Park CC    VSM    Men    1:10:12    -2 laps    22:53    21:18    26:01
49    515    LAMBERT    Ian        VGM    Men    1:11:55    -2 laps    24:53    23:32    23:29
50    613    FYLE    Geoff        VSM    Men    1:16:39    -2 laps    37:20    19:31    19:49
51    432    HARRIS    Henrey        VEM    Men    35:43    -3 laps    18:37    17:06
52    403    MILLER    Stuart        VEM    Men    53:43    -3 laps    26:04    27:39
53    425    RICHARDSON    Joe        VEM    Men    24:43    -4 laps    24:43
DNF    326    CHAMBERS    Jacob    Spray Effex    SOM    Men    50:01        16:23    15:38    16:18
DNF    323    FOWLER    Gavin    Team Trident    SOM    Men    50:31        16:15    16:03    16:32
DNF    434    CROMBIE    Wayne    East London Velo    VEM    Men    33:10        16:29    14:59
DNF    433    LEWIS    Benjamin    Hackney GT    VEM    Men    33:56        17:04    16:50
DNF    417    CRUICKSHANKS    Duncan        VEM    Men    53:16        20:14    20:40
DNF    316    SWANN    Ben    Dulwich Paragon CC    SOM    Men    1:16:06        15:59    15:27

Beastway Round 2-Senior Race
May 10, 2017
Youth (Open)
NOTE: Youth and Juvenile riders join the race after over 1 lap completed by the seniors. Times are relative to the senior start.
Beastway Round 2-Senior Race
May 10, 2017
Youth (Open)

Pos    Bib    Last Name    First Name    Team    Category    Gender    Time    Gap    Lap 1    Lap 2    Lap 3    Lap 4
1    954    STOCKWELL    Oliver    Welwyn Wheelers CC    YBM    Men    59:48        13:19    14:51    15:29    16:09
2    960    POWELL    Harrison    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    1:01:49    2’01”    13:39    15:44    16:05    16:21
3    917    DALE    Alex    Lee Valley Youth Cycling Club    YAM    Men    1:02:51    3’04”    14:40    15:39    15:51    16:41
4    901    MILLER    Caelan    Barking & Dagenham CC    YAM    Men    1:05:18    5’30”    15:47    16:20    16:33    16:38
5    996    BOLTON    Max    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    1:07:01    7’13”    15:04    16:15    17:21    18:21
6    955    FERGUSON    Nesta    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    52:08    -1 lap    15:48    17:23    18:57
7    957    HIGHAM    Lauren    LIV AWOL    YBF    Women    52:50    -1 lap    16:11    18:17    18:22
8    904    BOLTON    Eleanor    Lee Valley Youth Cycling Club    YAF    Women    57:30    -1 lap    17:49    18:28    21:13
9    916    SALMON    Alfie    Lee Valley Youth Cycling Club    YAM    Men    57:51    -1 lap    17:48    19:25    20:37
10    911    CARTER    Jake    Lee Valley Youth Cycling Club    YAM    Men    1:00:42    -1 lap    18:33    19:58    22:10
11    998    WATLING    Francis    High Beach Youth Cycling Club    YBM    Men    1:04:43    -1 lap    19:58    22:01    22:44
12    950    CLAGUE    Hugo    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    1:10:21    -1 lap    20:51    24:06    25:25
13    921    MERRITT    Hayden    High Beach Youth Cycling Club    YAM    Men    40:05    -2 laps    18:26    21:39
14    919    BROWN    Caleb    Team Darenth    YAM    Men    50:08    -2 laps    20:38    29:30
15    903    DOHERTY    Flynn    High Beach Youth Cycling Club    YAM    Men    1:01:05    -2 laps    29:56    31:09
16    902    KIELY    Joe    Welwyn Wheelers CC    YAM    Men    14:37    -3 laps    14:37
17    961    BLAKE    Max    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    17:27    -3 laps    17:27
18    999    MANSELL    Reed        YBM    Men    18:04    -3 laps    18:04
19    914    BARLOW    Fred        YAM    Men    23:02    -3 laps    23:02
20    956    KERRIGAN    Aidan    Lee Valley Youth Cycling Club    YBM    Men    36:05    -3 laps    36:05

Beastway Round 2-U10_U12 Race
May 10, 2017
U12 (Open)
Pos    Bib    Last Name    First Name    Team    Category    Gender    Time    Gap    Lap 1    Lap 2
1    99    LESLIE    Samuel    Lee Valley Youth Cycling Club    U12    Men    8:58        6:20    2:38
2    60    PRASHNER    Joseph    High Beach Youth Cycling Club    U12    Men    9:26    0’28”    6:35    2:51
3    53    KREISKY    Owen    Lee Valley Youth Cycling Club    U12    Men    9:42    0’44”    6:48    2:54
4    55    BARLOW    William        U12    Men    10:17    1’18”    7:01    3:16
5    62    FERUGSON    Ava    Lee Valley Youth Cycling Club    U12    Women    10:34    1’36”    7:22    3:12
6    61    LAWRENCE    Oli    HKR XC Team    U12    Men    11:33    2’34”    7:41    3:52
7    52    HAWKES    Maggie    Lee Valley Youth Cycling Club    U12    Women    12:12    3’14”    8:00    4:12
Beastway Round 2-U10_U12 Race
May 10, 2017
U10 (Open)
Pos    Bib    Last Name    First Name    Team    Category    Gender    Time    Gap    Lap 1
1    9    LESLIE    Ethan    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Men    8:41        8:41
2    18    NYMAN    Isabel    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Women    8:44    0’03”    8:44
3    17    DYER    Lochlan    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Men    8:57    0’17”    8:57
4    15    OATES    James    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Men    9:05    0’25”    9:05
5    24    AU    Benji    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Men    9:12    0’31”    9:12
6    1    BOLTON    Leo    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Men    9:28    0’48”    9:28
7    19    GARDINER    Rebecca    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Women    9:52    1’11”    9:52
8    23    LOCKETT    Emily    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Women    10:05    1’25”    10:05
9    26    RISOLI    Alessia    Lee Valley Youth Cycling Club    U10    Women    10:27    1’46”    10:27
10    33    HANKS    Dylan    London Phoenix CC    U10    Men    10:31    1’50”    10:31
11    37    WARD    Hannah    Spray Effex    U10    Women    10:35    1’54”    10:35
12    36    WARD    Erin    Spray Effex    U10    Women    11:38    2’58”    11:38
20170510_204052[1]
Snake Pen exit – Maybe a work in progress… or ‘sketchy as’ was one youth rider’s description. All safe on the night. Thanks to Jarvis Goodyear for the hard work.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s